Prima pagină » Actualitati » Actualitate » Video: Meciul de retragere Generația de Aur vs Starurilor Lumii 3-2

0 comentariu

Ieri seară, pe Arena Națională din București, “Generația de Aur” a României a câștigat meciul de retragere disputat împotriva unei selecționate de Staruri ale Lumii. După ce au fost conduși cu 1-2, “tricolorii” au reușit o revenire spectaculoasă, impunându-se în final cu scorul de 3-2, grație golurilor superbe marcate de Panduru, Hagi și Gâlcă.Credit imagine: Getty Images

Un Meci Plin de Emoție

Partida, urmărită de 54.967 de spectatori, a fost încărcată de emoție și momente speciale. În minutul 4, jocul a fost oprit pentru un moment de reculegere în memoria regretatului Didi Prodan. Atmosfera a fost deosebit de emoționantă, cu numele lui Prodan scandat de întreg stadionul, iar fiul său, Răzvan, a fost prezent pe teren, vizibil emoționat.

Desfășurarea Partidei

Scorul a fost deschis în minutul 21 de către Rivaldo, care a înscris un gol spectaculos din interiorul careului, învingându-l pe Prunea. Echipa Starurilor Lumii, condusă de Jose Mourinho, și-a dublat avantajul în minutul 28 prin Pandev, după ce Prunea a respins inițial un șut puternic al lui Karagounis.

Prima ocazie importantă a “tricolorilor” a venit în minutul 35, când Gică Hagi a fost aproape de a marca, dar șutul său a fost respins de goalkeeper-ul brazilian Dida. Totuși, în minutul 40, Panduru a reușit să reducă din diferență cu un șut superb de la 18 metri, după un assist al lui Hagi.

Repriza a Doua: Revenirea Spectaculoasă

În repriza secundă, Stelea a avut o intervenție miraculoasă în fața lui Stoichkov, menținând scorul strâns. În minutul 65, Hagi a transformat un penalty fără emoții, aducând egalarea pentru Generația de Aur.

Românii au preluat conducerea în minutul 72, când Gâlcă a marcat cu capul din apropierea porții, după o fază frumos construită de Hagi și Munteanu.

După fluierul final, “tricolorii” au făcut o horă pe gazon și au realizat un tur de onoare, purtând steagul României pe umeri. Fiecare jucător a primit câte un trofeu simbolic și a urcat pe o scenă amplasată pe teren, unde au fost aclamați de mulțime.

Echipele de Start

Generația de Aur (4-4-2):
Prunea – Petrescu, Răzvan Prodan, Belodedici, D. Munteanu – Sabău, Lupescu, Popescu, Dumitrescu – Răducioiu, Hagi

Legendele Lumii (4-4-2):
Dida – Maicon, Panucci, Djukic, Candela – Edmilson, Giovanni, Karagounis, Rivaldo – Stoichkov, Nuno Gomez

În echipa lui Anghel Iordănescu au mai evoluat pe parcursul partidei Stelea, Mihali, Selymes, Papură, Lăcătuș, Panduru, Ivan, Gâlcă, Ilie, Preda, Vlădoiu, Filipescu și Stângă.

Tricoul lui Gică Hagi a fost licitat cu 30.000 de euro, vineri seara la hotelul Radisson, la un eveniment caritabil care a reunit numeroase personalități din fotbalul românesc, alături de marii jucători ai Generației de Aur. Restul de 23 de tricouri vor fi disponibile exclusiv online pe 31 mai 2024, începând cu ora 12:00.

Meciul de retragere al Generației de Aur a fost o adevărată sărbătoare a fotbalului românesc, un prilej de a retrăi momentele de glorie și de a aduce un omagiu unor jucători legendari. Atmosfera pe Arena Națională a fost una de neuitat, iar victoria împotriva selecționatei Starurilor Lumii a încununat o seară perfectă pentru toți cei prezenți.