Prima pagină » Actualitati » Sport » Video EURO 2024: Germania vs. Scoția: 5-1. Spectacol la meciul de deschidere

Video EURO 2024: Germania vs. Scoția: 5-1. Spectacol la meciul de deschidere

0 comentariu

Primul meci de la EURO 2024, desfășurat vineri seara la Munchen, a fost un adevărat spectacol, Germania învingând Scoția cu scorul zdrobitor de 5-1. Emoțiile au inundat tribunele încă de la intonarea imnurilor naționale, iar atmosfera a rămas electrizantă pe toată durata partidei, până după fluierul final.

UPDATE: „Geniala Germania. Cea mai mare victorie a unei națiuni gazdă în meciul de deschidere la EURO”, se arată pe pagina de Facebook UEFA EURO 2024.

UPDATE: Germania – Scoția s-a încheiat cu 5-1 după golul spectaculos al lui Emre Can, într-un meci de deschidere memorabil pentru gazde.

Anterior, în minutul 87, Antonio Rudiger a înscris pentru Scoția golul de onoare, după ce Niclas Fullkrug marcase al patrulea gol pentru Germania în minutul 68.

O seară memorabilă

Germania a deschis scorul încă din prima repriză, prin golurile marcate de Florian Wirtz (minutul 10), Jamal Musiala (minutul 19) și Kai Havertz (minutul 45+1, din penalty).

„Florian Wirtz este acum cel mai tânăr jucător care a marcat pentru Germania la EURO, la vârsta de 21 de ani și 42 de zile”, informează pagina de Facebook UEFA EURO 2024.

La pauză, echipa Germaniei conducea deja cu 3-0, oferind un spectacol de neuitat fanilor prezenți pe Football Arena din Munchen.

Echipele de start

Iată formațiile care au început meciul din Grupa A a Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania între 14 iunie și 14 iulie, conform Agerpres:

Germania:

1. Manuel Neuer – 6. Joshua Kimmich, 2. Antonio Rudiger, 4. Jonathan Tah, 18. Maximilian Mittelstaedt – 23. Robert Andrich, 8. Toni Kroos – 10. Jamal Musiala, 21. Ilkay Gundogan (căpitan), 17. Florian Wirtz – 7. Kai Havertz. Selecționer: Julian Nagelsmann.

Rezerve: 12. Oliver Baumann, 22. Marc-Andre ter Stegen – 3. David Raum, 15. Nico Schlotterbeck, 16. Waldemar Anton, 20. Benjamin Henrichs, 24. Robin Koch, 5. Pascal Gross, 11. Chris Fuhrich, 19. Leroy Sane, 25. Emre Can, 9. Niclas Fullkrug, 13. Thomas Muller, 14. Maximilian Beier, 26. Deniz Undav.

Scoția:

1. Angus Gunn – 13. Jack Hendry, 15. Ryan Porteous, 6. Kieran Tierney – 2. Anthony Ralston, 8. Callum McGregor, 4. Scott McTominay, 3. Andrew Robertson (căpitan) – 11. Ryan Christie, 7. John McGinn – 10. Che Adams. Selecționer: Steve Clarke.

Rezerve: 12. Liam Kelly, 21. Zander Clark – 22. Ross McCrorie, 5. Grant Hanley, 16. Liam Cooper, 26. Scott McKenna, 14. Billy Gilmour, 17. Stuart Armstrong, 18. Lewis Morgan, 20. Ryan Jack, 23. Kenny McLean, 24. Greg Taylor, 25. James Forrest, 9. Lawrence Shankland, 19. Tommy Conway.

Oficialii meciului:

Arbitru: Clement Turpin; Arbitri asistenți: Nicolas Danos, Benjamin Pages; Al patrulea oficial: Francois Letexier (toți din Franța).

Arbitru video: Jerome Brisard (Franța); Arbitri asistenți video: Willy Delajod (Franța), Massimiliano Irrati (Italia).

Germania a început EURO 2024 cu o victorie spectaculoasă, demonstrându-și forța și talentul în fața unei Scoții care a luptat cu determinare până la sfârșit. Atmosfera de pe stadion și jocul impresionant al echipei gazdă promit un turneu de neuitat pentru fanii fotbalului.