Prima pagină » Actualitati » Sport » O înfrângere dureroasă pentru Farul Constanța – Sepsi 1-4 (0-3)

O înfrângere dureroasă pentru Farul Constanța – Sepsi 1-4 (0-3)

0 comentariu

În etapa a 8-a a play-off-ului Superligii, Farul Constanța s-a confruntat cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe la Ovidiu. Echipa „marinarilor” viza o victorie pentru a rămâne în cursa pentru locurile de cupă europeană, însă a suferit o înfrângere clară, scor 1-4, împotriva lui Sepsi.

Oaspeții au deschis scorul încă din primul minut prin Pavol Safranko. Deși Farul a încercat să răspundă imediat, nici Munteanu, nici Grigoryan nu au reușit să marcheze. În minutul 23, același Safranko a reușit să înscrie din nou, aducând scorul la 2-0. Acesta și-a completat seara de vis cu o „triplă” în minutul 33. În repriza a doua, Sepsi a mai marcat odată prin Cosmin Matei, după o eroare gravă în defensiva Farului. Echipa de pe litoral a reușit să marcheze golul de onoare în minutul 90+3, prin Mihai Popescu, după o lovitură liberă.

Victoria la scor urcă echipa lui Sepsi pe locul 5 în clasament, cu 31 de puncte, în timp ce Farul rămâne pe locul 4, cu 35 de puncte.

Iată detaliile meciului:

Farul – Sepsi 1-4 (0-3)

Au marcat: M. Popescu 90+2 / Safranko 2, 23, 33, Matei 69

Cartonașe galbene: Nedelcu 45, Benchaib 64 / K. Varga 12, Kallaku 65

Echipele de start:

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi – M.Popescu, Larie (37 Sîrbu), Boli, Kiki (49 Benchaib) – Vînă, Nedelcu (49 Queiros), Grameni – Grigoryan (78 Dănuleasă), L.Munteanu, Rivaldinho (49 Cr. Ganea). Rezerve: Mușat – Dussaut, Grosu, N.Popescu, Casap, Deaconu, Andronache.

Sepsi (antrenor Bernd Storck): Niczuly – Rența (71 Batzula), Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu – K.Varga (78 R.Varga), Alimi (78 Debeljuh), Matei (71 Aganovic), Ștefănescu (90 Kocsis) – Kallaku, Safranko. Rezerve: D.Moldovan – Gedo.

Arbitraj:

Au arbitrat: Adrian Cojocaru (Galați) – Mircea Grigoriu (București) și Florian Vișan (Galați). Arbitru rezervă: Bogdan Dumitrache (București)

Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești – Argeș)

Arbitru AVAR: Romică Bîrdeș (Pitești – Argeș)

Observator arbitri: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea)

Observator joc: Eduard Alexandru (Ploiești)

A fost o înfrângere dureroasă pentru Farul Constanța, care acum trebuie să revină mai puternic în următoarele meciuri pentru a-și atinge obiectivele din acest sezon.