Prima pagină » Actualitati » Sport » Fotbal » EURO 2024: Polonia – Olanda 1-2.

EURO 2024: Polonia – Olanda 1-2.

0 comentariu

Într-o partidă intensă din Grupa D a Campionatului European 2024, Olanda a reușit să se impună în fața Poloniei cu scorul de 2-1, datorită unei reveniri spectaculoase în ultimele minute. Polonia, lipsită de aportul lui Robert Lewandowski, a deschis scorul prin Adam Buksa în minutul 16, acesta reușind să înscrie cu o lovitură de cap după un corner executat de Piotr Zielinski.

Olanda a egalat rapid prin Cody Gakpo, care a marcat în minutul 29 cu un șut deviat ce l-a păcălit pe portarul polonez Wojciech Szczesny. Meciul a continuat să fie echilibrat, cu ambele echipe având ocazii importante de gol.

Decisivul moment al meciului a venit în minutul 83, când Ronald Koeman a făcut o mutare inspirată, introducându-l pe Wout Weghorst. La prima sa atingere de balon, Weghorst a marcat golul victoriei, fiind servit excelent de Nathan Ake de pe flancul stâng.

Polonia a încercat să revină, dar nu a reușit să înscrie din nou, meciul terminându-se 2-1 pentru Olanda. Această victorie plasează Olanda pe primul loc în Grupa D, urmând ca Austria și Franța să joace în cealaltă partidă a grupei.

Olandezul e cel mai tânăr portar care joacă la un Campionat European în ultimii 60 de ani. Bart e al treilea cel mai tânăr portar din istoria EURO, după Iribar (1964) și William Schrojf (1960).

Bart Verbruggen, al treilea cel mai tânăr portar din istoria EURO

Surpriza lui Ronald Koeman pentru prima etapă de la EURO 2024 a fost Bart Verbruggen, care la ora meciului cu Polonia avea 21 de ani și 303 zile. A intrat astfel în istoria Europenelor și a avut câteva intervenții decisive pe finalul meciului, când Olanda o conducea pe Polonia cu 2-1.

Top 3 cei mai tineri portari din istoria EURO:

1. Jose Iribar (Spania) – 21 de ani și 108 zile – EURO 1960
  2. William Schrojf (Cehoslovacia) – 21 de ani și 276 de zile – EURO 1964
  3. Bart Verbruggen (Olanda) – 21 de ani și 303 zile – EURO 2024

Verbruggen e primul portat de 21 de ani care joacă la un Campionat European în ultimii 60 de ani, potrivit Opta. Bart vine din Premier League, de la Brighton, acolo unde nu a fost un titular clar în sezonul recent încheiat.

Roberto de Zerbi l-a folosit în 21 de partide în campionatul Angliei sezonul trecut, partide în care olandezul a păstrat poarta intactă de 4 ori și a încasat 28 de goluri.

Bart Verbruggen a costat 20 de milioane de euro

A scris istorie în Polonia - Olanda » Nu se mai întâmplase de 60 de ani la EURO

Bart Verbruggen, în timpul meciului Polonia – Olanda/ foto: Guliver/GettyImages

Bert Verbruggen a fost cumpărat de Brighton în 2023, de la Anderlecht, pentru 20 de milioane de euro. A fost adus în locul lui Robert Sanchez, care pleca la Chelsea vara trecută.

Meciul cu Polonia de la EURO a fost al optulea pentru Bart în tricoul naționalei olandeze. Verbruggen va avea un test mult mai dificil pe 21 iunie, când Olanda va înfrunta Franța în etapa a doua a grupelor.