Prima pagină » Actualitati » Sport » Fotbal » EURO 2024: A doua zi a turneului. Elveția învinge Ungaria. Urmează meciurile Spania – Croația și Italia – Albania

0 comentariu

În grupa A, Elveția a trecut de Ungaria cu scorul de 3-1, vineri, 15 mai, în primul meci al zilei la Euro 2024. Partida s-a desfășurat la Köln și a fost dominată de elvețieni, care au controlat jocul aproape în totalitate. Maghiarii au reușit să reducă din diferență, dar în prelungiri, Elveția a marcat din nou și a închis tabela.

Spania – Croația (ora 19:00, Berlin)
Spania, triplă campioană europeană, vizează al patrulea titlu continental. Pentru Croația, acest turneu reprezintă un moment special, fiind ultimul pentru legenda Luka Modrici. Printre spectatori se va număra și faimoasa Ivana Knoll, modelul croat devenit celebru după Mondialul din Qatar.

Italia – Albania (ora 22:00, Dortmund)
Italia, deținătoarea titlului european, câștigat la EURO 2021, întâlnește Albania, care s-a calificat la acest turneu după ce a câștigat grupa de calificare. Amintim că la Euro 2016, Albania a învins România la Lyon.

Transmisiuni în direct

Toate partidele din cadrul EURO 2024 sunt transmise în direct la Pro TV. StirideDobrogea vă oferă principalele informații de la meciurile zilei și actualizări în timp real.

Programul complet al meciurilor de astăzi

Grupa A (Köln), ora 16:00: Ungaria – Elveția 1-3
Grupa B (Berlin), ora 19:00: Spania – Croația
Grupa B (Dortmund), ora 22:00: Italia – Albania

Rezumatul zilei

Elveția a deschis scorul rapid în minutul 14 prin Kwadwo Duah, gol confirmat după consultarea VAR. Michael Aebischer a dublat avantajul elvețianilor în minutul 45. Deși Barnabas Varga a readus speranțele Ungariei cu un gol în minutul 66, Breel Embolo a sigilat victoria Elveției în prelungiri, stabilind scorul final la 3-1.

Meciul a fost marcat de o atmosferă electrizantă în tribune, cu fanii elvețieni dominând numeric și vocal suporterii maghiari. În ciuda eforturilor echipei maghiare, Elveția s-a impus clar, consolidându-și poziția în grupa A.

Stiri deDobrogea vă va ține la curent cu toate momentele importante de la meciurile din această seară și vă va oferi analize detaliate ale performanțelor echipelor.