Prima pagină » Actualitati » Sport » David Popovici a triumfat în finala probei de 100 m liber la Mare Nostrum, Barcelona

0 comentariu

Mare Nostrum, Barcelona — Înotătorul român David Popovici a triumfat în finala probei de 100 m liber la reuniunea Mare Nostrum de la Barcelona, înregistrând un timp de 48 sec 49/100. Aceasta este a doua victorie a lui Popovici în cadrul competiției, după ce miercuri seara a câștigat și proba de 200 m liber.

Popovici a reușit să-l devanseze pe sud-coreeanul Sunwoo Hwang cu doar două sutimi de secundă, Hwang terminând cursa în 48 sec 51/100. Pe locul al treilea s-a clasat japonezul Katsuhiro Matsumoto, cu un timp de 48 sec 79/100, conform Agerpres.

Podiumul a fost urmat de italianul Thomas Ceccon și sârbul Andrej Barna, care au terminat la egalitate pe locul patru cu un timp de 48 sec 84/100. Alessandro Miressi, campion european al probei în 2018, s-a clasat pe locul șase cu un timp de 49 sec 04/100, iar britanicul Jacob Whittle a ocupat locul șapte, cu un timp de 49 sec 21/100. Patrick-Sebastian Dinu s-a clasat pe locul opt, ultimul în finală, cu timpul de 50 sec 93/100.

În acest an, Popovici a obținut cel mai bun timp la 100 m liber la Naționalele de la Otopeni din aprilie, câștigând titlul cu un timp de 47 sec 86/100. David Popovici, campion european en titre la 100 și 200 m liber, se pregătește pentru participarea la Campionatele Europene de natație de la Belgrad, care vor avea loc în perioada 10-23 iunie.

Tot joi, Daria-Măriuca Silișteanu a ocupat ultimul loc în Finala B (locul 16) la 100 m spate, cu timpul de 1 min 03 sec 47/100. Victoria în această probă a revenit olandezei Kira Toussaint, cu timpul de 1 min 00 sec 00/100.

David Popovici continuă să impresioneze în lumea natației, demonstrând încă o dată că este unul dintre cei mai valoroși înotători ai generației sale.