Prima pagină » Actualitati » Actualitate » Incendiu la Biserica Sf. Mina din Constanța. Stâlpișorii au blocat accesul pompierilor

Incendiu la Biserica Sf. Mina din Constanța. Stâlpișorii au blocat accesul pompierilor

0 comentariu

Un incendiu a izbucnit sâmbătă, 4 mai, în jurul orei 20.30, la Biserica Sfântul Mina din zona lacului Tăbăcărie.

Lumânărarul bisericii a luat foc, sfântul locaș nefiind afectat.

Au ars 10 kg de ceară și mese din plastic. La fața locului s-au deplasat militarii ISU Dobrogea.

După ce incendiul a fost lichidat, preotul paroh Claudiu Banu a făcut un apel către credincioși, dar și către reprezentanții municipalității.

„Rugăm frumos toți credincioșii care ajung la Biserica Sfântul Mare Mucenic Mina și în afara programului liturgic, după program, să nu mai lase candele de plastic aprinse și nesupravegheate, în lumânărar, în curte sau în proximitatea Bisericii. Deasemenea vă rugăm să urmați indicațiile angajaților Bisericii de a nu aprinde candele ornamentale sau alte tipuri de candele din materiale plastice în lumânărar, acesta este destinat doar lumânărilor de cult. Sper ca de data aceasta să înțelegem cu toții că prevenția ne poate proteja de un eventual incendiu grav. Deși, locația Bisericii noastre este zonă deschisă din Parc, fără împrejmuire, aceasta nu înseamnă că oricine poate face ce și cum dorește. Poate de data aceasta veți înțelege și nu vă veți mai supăra, atunci când, personalul Bisericii noastre stinge din candele lăsate de dumneavoastră în lumânărar, la Crucea de lemn, sau mai grav lângă Biserica de lemn. Rugăm să aprindeți doar lumânări de cult iar candelele din material plastic să le aprindeți, însă ori le duceți acasă, sau le stingeți la plecarea de la Biserică. Un apel către Primăria Constanța, mașina mare de pompieri nu a putut trece datorită stâlpișorilor montați pe drumul care duce către Biserică, deși 2 dintre ei sunt mobili, din cele comunicate de angajații ISU. Doar intervenția pompierilor de astăzi a evitat un incident grav, de aceea dorim să le mulțumim frumos pentru intervenție. Considerăm acest incident o ispită și mergem mai departe. Hristos a înviat!”, este mesajul preotului paroh.

Citeşte şi

Newsletter

Subscribe our newsletter for latest news around the world. Let's stay updated!

@2024 STIRI DE DODROGEA – Ziar Independent || E-mail: [email protected][email protected]

Nouă ne pasă ca datele tale personale să rămână confidențiale. Puteți accepta sau gestiona preferințele dvs. făcând clic mai jos. Aceste alegeri nu vă vor afecta navigarea. Beneficiati de drepturile prevazute de art. 15-22 din GDPR in legatura cu prelucrarea datelor cu caracter personal. Prin click “ACCEPT TOATE”, acceptati folosirea tehnologiilor de tip Cookie, VEZI SETARILE INDIVIDUALE” puteti schimba preferintele in mod individual. ACCEPT TOATE VEZI SETARILE INDIVIDUALE

Politica de confidențialitate și cookie-uri
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00